Directory

Nancy Anders

Adjunct Instructor - General Education

Gwendolyn Andress

Financial Aid/VA Specialist

Guy Arnold

Student Accounts Receivable Accountant

Mignonne Ater

Campus Dean & Dean of Nursing & Allied Health Programs

James Barnette

Adjunct Instructor - General Education

Mary Baronet

Executive Administrative Assistant to Chancellor

Harry Bermudez

Adjunct Instructor - Electrical

Larry Book

Adjunct Instructor - Electrical

John Bordelon

Adjunct Instructor - Electrical

Joey Borne

Vice Chancellor of Finance and Administration

Darla Boyd, R.N.

Practical Nursing Program Coordinator/Instructor

Melissa Bradford

Assistant Director of WorkReady U/Adult Education

John Broderick

Adjunct Instructor - General Education

Bryan Broussard

Instructor - Computer Technology Specialist

Jamie Brown

Adjunct Instructor - Electrical

Stacey Burnham

Adjunct Instructor - Nursing

Christopher Caffery

Adjunct Instructor - Adult Education

Shannon Carmouche

Adjunct Instructor - Adult Education

Randell Caskey

Instructor - Advanced Industrial Manufacturing Technology

Howard Cater

Adjunct Instructor - Adult Education

Joseph Charrier

Adjunct Instructor - Electrical

Vickie Cheatwood

Instructor - Adult Education

Lotus Cirilo, M.S.

Instructor - Business Office Administration

Michelle Cloud

Admissions & Student Success Assistant

Ashley Cole

Adjunct Instructor - General Education

Katrina Collins

Adult Education Site Coordinator/Instructor

Charysy Copeland

Adjunct Instructor - General Education

Stephen Cox

Associate Vice Chancellor of Institutional Effectiveness and Planning

Brandie Crain

Adjunct Instructor - Adult Education

Latonya Cullers

Adjunct Instructor - General Education

Joe Dantin

Instructor - Electrician Technology

Kevin DeCrane

Instructor - Outdoor Power Equipment Technology

Randall Deloach

Adjunct Instructor - Electrical

Brittany Dixon

Adjunct Instructor - General Education

Clay Ducote

Instructor - Drafting & Design Technology

Gage Ducote

Adjunct Instructor - Welding

Sarah Dyer, L.P.N.

Instructor - Patient Care Technician

Wendy Ebarb

Instructor - Patient Care Technician

Travis Edwards

Adjunct Instructor - General Education

Rhonda Eloi

Adjunct Instructor - Adult Education

Amy Ennis

Adjunct Instructor - Adult Education

John Eskew

Instructor - Collision Repair Technology

Julia Fife

Instructor - Practical Nursing

Jonathan Gardner

Adjunct Instructor - General Education

Teresa Gilmore, R.N.

Practical Nursing Faculty Advisor and Retention Specialist - Southern Campuses & PN Coordinator

Ami Green

Adjunct Instructor - Adult Education

Lucas Guy

Adjunct Instructor - HVAC

Delphine Hammer

Adjunct Instructor - Nursing

Lisa Henton, M.B.A.

Business Management Instructor (Program Chair)

Tiffany Howard

Interim Campus Dean and Workforce Project Manager

Kimberly James

Adult Education Site Coordinator/Instructor

Anna Janice

Instructor - Business Office Administration

Geralyn Janice, MA

Carl Perkins Career and Technical Education Grant Administrator & Lamar Salter Campus Dean

James Jernigan

Adjunct Instructor - Welding

Jeff Johnson

Campus Dean & Director of Adult Education

Sendy Johnson

Admissions & Student Success Counselor

Brandon Jones

Adjunct Instructor - Adult Education

Russell Jones

Instructor - Motor Vehicle Inspection

Melinda Kemper

Financial Aid/Student Services Specialist

Anita Kerry

Adult Education Site Coordinator

Joseph Knight

Adjunct Instructor - General Education

Vickie Landreneau

Adjunct Instructor - Nursing

Ricky Lasyone

Adjunct Welding Instructor

Scott Lee

Instructor - Masonry & Building Tech

Curtis Lewis

Adjunct Instructor - Adult Education

Helen Lewis

Financial Aid Assistant - North

LaBarbara Lott

Adjunct Instructor - Cosmetology

Lisa Lutz

Adjunct Instructor - Nursing

Andrew Mallory

Adjunct Instructor - General Education

James Mashburn

High School Instructor - Welding

Renee Mason

Paraeducator - Adult Education

Joshua Mathews

Adjunct Instructor - Electrical

Gabby McDaniel

Instructor - Advanced Manufacturing

Mary Mercer

Adjunct Instructor - General Education

Brad Moyers

Instructor - Outdoor Power Equipment Technology

Doris Murphy

Adjunct HiSet Examiner

Aston "Nub" Parker

Project Director, Manufacturing Training Center & Instructor

Laura Picard

Adjunct Instructor - General Education

Heather Poole

Executive Vice Chancellor of Student Services, Enrollment Management & Foundation Relations

Ronald Richmond

Adjunct Instructor - Manufacturing

Don Robinson, PE

Instructor - Industrial Manufacturing Technology

Sidney Russell

Adjunct Instructor - Transitioning Soldiers

Justina Salassi

General & Developmental Education Coordinator

Mark Severance

Adjunct Instructor - General Education

Debra Shows

Adjunct Instructor - Adult Education

Misty Slayter

Vice Chancellor of Workforce Development & Enterprise Services

Jeannie Smith

Adjunct Instructor - Nursing

Shawn Tarro

Instructor - Industrial Electrician

Alicia Trissler

Instructor - Business Office Administration

William Tulak

Vice Chancellor of Academic Affairs & Institutional Effectiveness

Natasha Twyman

Paraeducator - WorkReady U/Adult Education

Vernon White

Adjunct Instructor - Welding

Austin Wigely

Adjunct Assistant - Welding

Alecia Wiley, R.N.

Practical Nursing Faculty Advisor and Retention Specialist - Northern Campuses

Christina Wilkerson

Adjunct Instructor - Practical Nursing

Gary Yelm

Property/Safety/Fleet Specialist

Lisa Yerby

Instructor - Business/Office Occupations

Norman Youngblood

Instructor - Construction Technology